Szerkesztőség
Az Alkalmazott Pszichológia folyóirat korábbi főszerkesztői:
2022-2024: Magyaródi Tímea, PhD
2020-2022: Ujhelyi Adrienn, PhD
1998-2020: Szabó Mónika † ,PhD, alapító főszerkesztő
Jelenlegi főszerkesztő:
Kocsel Natália az ELTE PPK Pszichológiai Intézet, Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékének egyetemi adjunktusa, a Személyiség, Egészség és Érzelemszabályozás Kutatócsoport tagja, tanácsadó szakpszichológus. Doktori fokozatát 2020-ban szerezte az ELTE Pszichológia Doktori Iskolájában, személyiség és egészségpszichológia programon. Kutatásaiban elsősorban azt vizsgálja, hogy az érzelemszabályozás egyéni különbségei hogyan alakítják a szubjektív jóllétet és a szomatikus panaszokat a serdülő- és felnőttkorban. Munkája során arra törekszik, hogy megértse, hogyan kapcsolódnak a perszeveratív kogníciók (rumináció és aggodalmaskodás) az érzelmi információfeldolgozáshoz, a nyugalmi szívritmus-variabilitáshoz és a mentális/szomatikus egészség különböző mutatóihoz kontrollált laborkörülmények között és a mindennapi életben. 2024 szeptemberétől látja el az Alkalmazott Pszichológia folyóirat főszerkesztői feladatait.
Szerkesztők/Rovatvezetők:
Csukonyi Csilla a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusa és kutatója. A Debreceni Egyetemen 1999-ben pszichológia és angol-magyar szakfordítói diplomát, majd 2003-ban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen munka- és szervezetpszichológus szakpszichológusi diplomát szerzett. Pszichológiából 2009-ben doktorált a Debreceni Egyetemen az individualizmus-kollektivizmus témakörében. Emellett 2020-ban sport-pszichodiagnosztika tanácsadói diplomát is szerzett a Debreceni Egyetemen. Az egyetemi tanulmányainak megkezdése óta (31 éve) a társas interakciók kutatása foglalkoztatja, jelenleg főként a HRI (Human-Robot Interakciók) területén folytat vizsgálatokat. Az intézeti Digitális Interakciók Kutatócsoport vezetője, valamint a nemzetközi COST WG5 és az interdiszciplináris Kognitív Eto-mérnöki rendszerek és Robotok kutatócsoport alapító tagja. A hazai EuroPsy Bizottság elnöke és az MPT (Magyar Pszichológiai Társaság) szervezet- és munkapszichológiai szekciójának vezetője. 2024 januárjától az Alkalmazott Pszichológia folyóirat szekcióvezetője (munka- és szervezetpszichológia területén).
Hőgye-Nagy Ágnes a Debreceni Egyetem BTK Pszichológiai Intézet, Szociál- és Munkapszichológia Tanszékének egyetemi adjunktusa, tagja a Mentális Egészség és a Digitális Interakció kutatócsoportjának, munka- és szervezetpszichológia szakpszichológus. Doktori fokozatát 2016-ban szerezte a Debreceni Egyetem Humántudományok Doktori Iskolájában, pszichológia programon. Kutatási területei közé a közlekedéspszichológia (úthasználói viselkedés), munkahelyi egészség, illetve pszichológiai módszertani kérdések tartoznak. 2025 januárjától látja el az Alkalmazott Pszichológia folyóirat rovatvezetői feladatait.
Kovács Karolina Eszter pszichológus, szakfordító, sport-pszichodiagnosztikai szakember-jelölt. Doktori fokozatát 2019-ben szerezte a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola Neveléstudományi Doktori Programjában. Kutatásaiban elsősorban a fiatalok egészségtudatosságát mint nem-tanulmányi eredményességét vizsgálja különböző pedagógiai és pszichológiai faktorok mentén, különös tekintettel a sportra. Tagja a Magyar – és Oktatáskutatók Egyesületnek (Hungarian Educational Research Association, HERA), a Magyar Pszichológiai Társaságnak (MPT), emellett a Felsőoktatási Kutató és Fejlesztő Intézet (Center for Higher Educational Research and Development, CHERD-H) szenior kutatója. 2019 óta dolgozik a Debreceni Egyetemen tanársegédként. A 2019/20-as tanév óta mentor és óraadó a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programjában (DETEP), amelynek keretein belül jelenleg pszichológia alapszakos hallgatók mentorálási feladatait látja el. 2022-ben csatlakozott a Cambridge University ReachSci Global Programme-hez, amelynek keretein belül 2022 nyarán helyi mentorként támogat olyan kutatás iránt érdeklődő egyetemi hallgatókat, akik a hallgatói populációban alulreprezentáltak (például STEM képzésben részt vevő nők, valamilyen fogyatékossággal rendelkező alap- és mesterszakos hallgatók). 2016 óta a Hungarian Educational Research Journal (HERJ) szerkesztője, 2019 óta főszerkesztő-helyettese. 2021-ben az Universitas Alapítvány ösztöndíjasa volt, 2016-ban elnyerte a Nemzeti Tehetségprogram Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat, 2014-ben pedig a Pro Regione (A Magyar Vidékért) ösztöndíjat. 2019-ben a HERA Önkéntes tevékenységet elismerő oklevéllel jutalmazták önkéntes tevékenységét.
Oláh Katalin az ELTE PPK Pszichológiai Intézet, Kognitív Pszichológia Tanszékének adjunktusa, valamint a Társas Elmék Kutatócsoport tagja. Doktori fokozatát 2018-ban szerezte az ELTE Doktori Iskola Kognitív Pszichológia programján. Kutatásaiban elsősorban a társas megismerés egyes jellemzőit, illetve azok fejlődését vizsgálja. Óvodáskorú gyerekekkel végzett vizsgálatainak középpontjában a társas tanulás, a társas kategorizáció, valamint a tudatelmélet állnak, illetve arra a kérdésre keresi a választ, hogy ezek a funkciók hogyan kapcsolódnak egymáshoz a megismerés során. Felnőttekkel végzett kutatásai annak feltárására irányulnak, hogy a felnőttkori kötődési mintázatok milyen összefüggést mutatnak a tudatelmélet egyes aspektusaival. Oktatási és kutatási tevékenysége mellett 2022-ben tanácsadó szakpszichológus végzettséget is szerzett.
Pántya József az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Szociálpszichológia Tanszékének egyetemi adjunktusa, a Társadalmi Csoportok és Média Kutatóműhely tagja. Doktori fokozatát 2014-ben szerezte a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Doktori Iskolájának pszichológia doktori programján. Kutatási érdeklődésének középpontjában azok a kérdéskörök állnak, amelyekben az egyének társadalmi felelősségvállalása, az e felelősségvállaláshoz kapcsolódó társas-társadalmi nézetek és preferenciák, valamint a felelős attitűdök és viselkedések előzményei és következményei megjelennek. Kutatásai különböző nézőpontokból közelítik meg e kérdéseket, így ezek között jelen vannak többek között a társadalmi egyenlőtlenség szempontjából releváns társadalmi irányelvek preferenciájának és ezek viselkedésalakító hatásának kérdései, de a társadalmi felelősségvállalás mértékét különböző kontextusokban befolyásoló egyéni és helyzeti tényezők vizsgálata is. 2021 januárjától látja el az Alkalmazott Pszichológia folyóirat szerkesztői feladatait.
Szalai Gerda az ELTE PPK Pszichológiai Intézet, Kognitív Pszichológia Tanszékének adjunktusa, valamint a Társas Mentalitás és Fejlődés Kutatócsoport tagja. Doktori fokozatát 2017-ben szerezte az ELTE Doktori Iskola Kognitív Fejlődés programján. Legfőbb kutatási területe a társas megismerés fejlődése. Kísérleti módszeren alapuló kutatásaiban a gyermekkori vizuális szimbólummegértés fejlődését befolyásoló lehetséges háttérmechanizmusként a kora gyermekkori szándékértelmező képesség szerepét vizsgálja. A gyermeki mentalizációs képesség mellett, az ezt aktívan támogató szülői mentalizációs működés vizsgálata is kiemelt érdeklődési területe.
Szemenyei Eszter 2012-ben szerzett okleveles pszichológus diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karán (ELTE PPK) klinikai és egészségpszichológia szakirányon. Diplomamunkájában a major depresszió érzelemszabályozási sajátosságait térképezte fel a pozitív és negatív érzelmekre vonatkozóan. Jelenleg az ELTE PPK Pszichológiai Doktori Iskolájának abszolvált hallgatójaként a disszertációján dolgozik. Kutatási területe az érzelemszabályozás tágabb témáján belül a tapasztalati elkerülés (pszichológiai rugalmasság) implicit, valamint explicit szorongással való kapcsolata. Foglalkozott továbbá az elkerülés internalizáló és externalizáló zavarokkal való összefüggéseivel serdülőknél; a szívritmus variablilitás és érzelemszabályozás összefüggéseivel. Lehetősége nyílt továbbá az önértékelés implicit mérési lehetőségeinek vizsgálatára a római Sapienza Egyetemen. Az ELTE PPK Pszichológiai Intézetén belül a Személyiség, Egészség és Érzelemszabályozás Kutatócsoport tagja.
Kiadó neve, székhelye:
ELTE Eötvös Kiadó Kft.
1088 Budapest, Múzeum krt. 4.
Felelős kiadó:
Zsolnai Anikó, PhD, DSc, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar dékánja
ISSN 1419-872X (Nyomtatott)
ISSN 3004-0906 (Online)